Course

Depresja i zaburzenia lękowe u młodzieży- terapia w oparciu o koncepcję mentalizacji.

Data 2019-05-11 do 2019-05-12
Harmonogram zajęć Sobota 10-19
Niedziela 9-15.30
Adres Kraków, ul. Limanowskiego 9/4
Godziny szkoleniowe 18 h
Zaświadczenie Tak
Koszt od 390 zł
Opis Szkolenia

OPIS SZKOLENIA

Umysł rozwija się w kontekście relacji przywiązania – badania nad tym obszarem wskazują kierunki w psychoterapii dzieci i młodzieży. Terapia oparta na mentalizacji proponuje: sposób pracy dostosowany do potrzeb młodzieżowych pacjentów oraz możliwość ich głębokiego rozumienia. Szkolenie ma za zadanie poszerzenie wiedzy o tym sposobie pracy oraz rozwoju umiejętności posługiwania się nim w pracy z lękowymi i depresyjnymi nastolatkami.

PLAN SZKOLENIA

CZĘŚĆ I – ma za zadanie wprowadzić w kluczowe zagadnienia teoretyczne oraz odnieść je do praktyki diagnozowania pacjentów

 1. Zapoznanie uczestników, wprowadzenie tematu, ustalenie kontraktu.
 2. Wprowadzenie teoretyczne: pacjent młodzieżowy w kontekście przywiązania. Konstytuowanie się umysłu w oparciu o proces mentalizacji. Wspieranie rozwoju młodzieży w ramach terapii.
 3. Analiza przypadków – dyskusja grupowa, diagnoza depresyjności i lękowości w kontekście zdolności do mentalizacji
 4. Prezentacja narzędzi do oceny poziomu mentalizacji
 5. Badanie refleksyjności pacjentów w ramach typowej terapii- ćwiczenia w podgrupach

CZĘŚĆ II – w tej części uczestnicy będą mieli okazję w bezpiecznie wypróbowywać różne aspekty praktyki terapeutycznej związane z mentalizowaniem, zapoznać się z rolą terapeuty w tej perspektywie oraz wynikającymi z niej możliwościami i zaleceniami.

 1. Rola terapeuty skupionego na mentalizacji – sposób budowania sojuszu, rozłożenie akcentów w kontakcie z pacjentem, sposób formułowania interwencji terapeutycznych,
 2. Dyskusja grupowa
 3. Przygotowanie case study z uwzględnieniem aspektów mentalizacyjnych i przywiązaniowych – Ćwiczenia w małych grupach
 4. Trening pracy terapeutycznej w oparciu o strukturę “gorącego krzesła” – okazja do poćwiczenia technik opartych o mentalizację w pracy o case’y stworzone przez uczestników w ramach.
 5. Dyskusja podsumowująca.

DLA KOGO PRZEZNACZONE JEST SZKOLENIE

Szkolenie adresowane jest do profesjonalistów: psychologów, nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychoterapeutów również w trakcie szkolenia. W szkoleniu mogą wziąć udział absolwenci oraz studenci ostatnich lat studiów psychologicznych bądź innych związanych z obszarem pomagania, a także uczestnicy kursów psychoterapeutycznych.

 

EFEKTY SZKOLENIA

Wiedza o teorii rozwoju umysłu, koncepcji przywiązania, oraz koncepcji mentalizacji stanowi niezwykle wnoszącą bazę do rozumienia:

– zjawisk zachodzących w życiu pacjenta,

– jego sposobu myślenia

– zjawisk zachodzących w jego relacjach

– zjawisk zachodzących w trakcie spotkania z przydatną dla pacjenta uważnością

 

W obszarze rozwoju umiejętności szkolenie rozwinie zdolności do:

 • Oceniania zdolności do mentalizowania u pacjenta oraz adekwatnego odpowiadania na wynikające z tego poziomu potrzeby
 • Kontaktu z nastolatkiem cierpiącym z powodu zaburzeń lękowych i depresyjnych
 • Oddziaływania stymulującego jego zdolność do mentalizacji – a w rezultacie redukowania objawów, zmniejszania ryzyka nawrotów

Szkolenie odnosi się do jednego z najważniejszych aktualnie trendów w rozwijającej się dziedzinie psychoterapii dziecka rodziny oraz terapii zaburzeń osobowości.

W CENIE SZKOLENIA:

W cenie szkolenia jest uwzględniony poczęstunek (kawa, herbata, woda, słodycze). Koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia Uczestnicy ponoszą we własnym zakresie.

UWAGA: Rezygnacja ze szkolenia jest możliwa tylko do 21 dni przed planowanym szkoleniem. Późniejsza rezygnacja nie skutkuje zwrotem wniesionych opłat.

Prowadzący
Psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności psychologicznych. Ukończył całościowe szkolenie systemowo-psychodynamiczne atestowane przez Sekcję Naukową Psychoterapii i Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przygotowujące do uzyskania certyfikatu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ukończył szkolenie Poznawczo-Behawioralnej Terapii Traumy Dziecięcej realizowanym przez Londyński Instytut Anny Freud
Jak się zapisać
Kliknij przycisk "Zarejestruj się", który przeniesie cię do rejestracji lub wejdź w osobną stronę Rejestracja w menu górnym.

Rozwój osobisty na Email?

Otrzymuj regularnie informacje o najnowszych artykułach i najciekawszych szkoleniach i warsztatach.

Zapoznałem się z Regulaminem i Polityką prywatności portalu mojapsychologia.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji o szkoleniach psychologicznych i informacji handlowych od mojapsychologia.pl

FreshMail.pl